فرش دنياي ماهي‌ها

فرش دنياي ماهي‌ها

بنگر به جهان سرالهي پنهان
چون آب حيات در سياهي پنهان

پديد آمد ز بحر ماهي انبوه
شد بحر ز انبوهي ماهي پنهان

قالي دنياي ماهيها ، از جمله آثار بي نظير فرش ايران و قاليهاي نفيس گنجينه فرش ومنسوجات آستان قدس رضوي مي‌باشد . اين قالي با تركيب صدها رنگ متنوع و زنده و استفاده بهترين مواد اوليه كرك و ابريشم تهيه شده است .
طراحي در اين قالي با همه تازگي و نوآوريهايش سعي شده سبك سنتي فرش يعني لچك و ترنج بودنش بي‌بهره نماند و اين تدبير برنفاست و ارزش والاي فرش افزوده است و اين قالي همانند قاليهاي ديگر داراي حاشيه كوچك و بزرگ و لچك و ترنج مي‌باشد . نقوش دوحاشية كوچك، ماهيان تزئيني وآكواريومي، حاشية بزرگ تصاويرماهيان رودخانه‌ اي، آبهاي شيرين ودرمتن ماهيان آبهاي شوروگياهان زينتي ازاعماق دريا تا سطح آب رانشان مي دهد كه با رنگهاي آبي تيره وروشن مشخص شده وماهيها دراعماق مختلف ديده مي شوند درمركزكه درحكم ترنج است. قطب جنوب با تصاوير دوخرس قطبي، تعدادي پنگوئن و يك نهنگ سربرآورده ازيخ به چشم مي خورد. و هرچه از مركز فرش به كناره‌هاي قالي نزديك مي‌شويم حيوانات كه در عمق كم و زياد زندگي مي‌كنند بافته شده است
. هدف اصلي فرش بيان‌كننده ماهيان و زيبائي‌هاي طبيعي و عجائب مخلوقات خداوند در اعماق درياها و اقيانوسها مي باشد كه جلوه اي از جمال وقدرت لايزال الهي درآفرينش موجودات است.، اين زيبائيها و مخلوقات خداوندي از كتابهاي متعدد مستند داخلي و خارجي جمع‌آوري و در قالي به تصوير كشيده شده است.
درابتداي قالي بافته شده ايران ـ اصفهان ـ بافت حقيقي ـ شروع سال ۱۳۷۳ شمسي و ۱۹۹۴ ميلادي ـ دنياي ماهيها
IRAN – ISFAHAN – HAGHIGHIS CARPET – THE FISHES WORLD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *