قالي چلسي

قالي چلسي يكي از معتبرترين دست بافته هاي ايران و جهان در موزه ويكتوريا و آْلبرت لندن نگهداري مي شود. اين فرش به دوره صفوي و عصر شكوفايي هنر ايران تعلق دارد.
تار و پود فرش چلسي از ابريشم . پرز آن پشمي و ابعاد آن ۵۴۰‌ در ۳۶۰ سانتي متر است و گره هاي آن از نوع متقارن فارسي باف است.
در مركز فرش دو ترنج كامل با سرترنج هاي حاشيه اي قرار دارد. زمينه فرش لاكي و در ميانه آن حيواناتي مثل آهو، گوزن، شير و پلنگ ديده مي شود.
محمد حسن بافته چي كارشناس فرش در خصوص دليل بافت اين فرش مي گويد: « در دوره شاه تهماسب با توجه به علاقه شاه به هنر و آثار هنري كارگاه هايي در سراسر كشور به خصوص تبريز راه اندازي شد كه در آن بهترين استاد كاران، طراحان و بافندگان فرش به خلق آثاري اين چنيني مي پرداختند. »
در كنار اين كارگاه ها هنرمندان ديگري مانند كمال الدين بهزاد كه مكتب تبريز را در مينياتور پايه گذاشت، آن را وارد طراحي فرش كردند و تحولي را به وجود آوردند.
به اعتقاد بافته چي اين كارگاه ها به شيوه يك دانشگاه عمل مي كردند و محصولات آن نمونه بسيار مرغوب از فرش هاي ايراني بودند:« در همين مكتب قالي بافي، مرغوب ترين قالي ايراني چون فرش اردبيل، شكارگاهي و سجاده اي شكل گرفت.»
اين كارشناس فرش همچنين درباره كيفيت فرش چلسي مي گويد:« اين قالي از نظر مرغوبيت ، طرح و رنگ آميزي و مواد اوليه و بافت و زيبايي با فرش اردبيل رقابت مي كند.»
در مورد سال و مكان دقيق بافت فرش اطلاع چنداني وجود ندارد، برخي از پژوهشگران محل بافت آن را تبريز و برخي ديگر حدود كاشان مي دانند. بافته چي با اشاره به رواج قالي بافي در تبريز احتمال مي دهد كه اين قالي همزمان با قالي اردبيل كه براي مقبره شيخ صفي الدين اردبيلي بافته شده در كارگاه سلطنتي تبريز بافته شده باشد.
اين قالي تا پايان دوره صفوي در كاخ سلطنتي نگهداري مي شد. پس از سقوط اصفهان به دلايل نامعلوم از اصفهان خارج و پس از چند بار دست به دست گشتن سرانجام به موزه ويكتوريا و آْلبرت رسيد.
بافته چي درباره وجه تسميه اين قالي به ميراث خبر ياد آور مي شود:« اين فرش به دليل آن كه در خيابان گينگز رود در گالري چلسي فروخته شد به اين نام مشهور گشت. »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *